Świetlica Środowiskowa rozpoczęła swą działalność w 12.10.2020 roku.
Zorganizowana jest dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Lipnik.
Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do 19:00.
Celem działalności naszej świetlicy jest zapewnienie uczniom opieki po lekcjach w bezpiecznym i miłym otoczeniu.
Staramy się stworzyć warunki do wypoczynku, relaksu, zabawy i odrabiania zadań domowych. Chcemy aby czas spędzony w świetlicy sprzyjał także rozwijaniu zainteresowań.
Dbamy o to, żeby dzieci czuły się w świetlicy dobrze i bezpiecznie, miały okazję nawiązać dobre relacje z kolegami, a także wychowawcami, a tym samym łatwiej adaptowały się w szkole.
Wdrażamy naszych uczniów do kulturalnego i higienicznego trybu życia. Dzieci uczestniczą w różnorodnych działaniach opiekuńczo- wychowawczych i edukacyjnych, zajęciach plastycznych, czytelniczych, relaksacyjnych, muzycznych, konkursach i zabawach w świetlicy oraz na świeżym powietrzu. Uczestnicząc w zajęciach, uczniowie mają okazję uczyć się przestrzegania norm i zasad współżycia społecznego, współpracy i właściwej komunikacji, konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, poznać możliwości radzenia sobie z emocjami, wzmacniać zachowania pozytywne, szanować siebie i innych.
Nasza świetlica jest wyposażona w gry edukacyjne, różnorodne materiały plastyczne.
W świetlicy szkolnej organizowane są zajęcia rekreacyjne, dydaktyczne i opiekuńczo-wychowawcze takie jak:
• gry i zabawy integracyjne;
• zajęcia umuzykalniające i relaksacyjne (słuchanie muzyki, nauka piosenek);
• zajęcia plastyczne i manualne (stosowanie różnorodnych technik plastycznych);
• nauka własna, odrabianie zadań domowych;
• zajęcia czytelnicze
•korzystanie ze sprzętu audiowizualnego.
Miesięczne plany pracy opiekuńczo-wychowawczej w świetlicy środowiskowej.
PAŹDZIERNIK
I. Złota polska jesień! Poznajemy świat różnymi zmysłami (wzrok, słuch, dotyk). Jak rozpoznać jesień? - kolor (wzrok), wicher (słuch), deszcz (dotyk). Rozwiązywanie krzyżówki i rebusów i zagadek. – Spacer w poszukiwaniu jesiennych skarbów. „ Pani Jesień” – praca z darów jesieni . Zapoznanie z wierszem J. Kulmowej " Jesienna pogoda". Słuchanie muzyki Vivaldiego „Jesień” Dostrzeganie zależności między wyglądem przyrody , a porą roku – jesień. Zabawa i tworzenie ludzików z kasztanów.
II. Gry i zabawy świetlicowe wyzwalające aktywność dziecka. Rozwijanie zdolności do wysiłku intelektualnego w atmosferze współzawodnictwa, doskonalenie umiejętności szybkiego myślenia. Kształtowanie odporności emocjonalnej oraz umiejętności oczekiwania na swoją kolej.
GRUDZIEŃ
I. 21.12.2020 r. w świetlicy odbyło się spotkanie pod tytułem ,,Myśliwska Paczka’’ zorganizowane przez Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Tarnobrzegu. W tym dniu zostały wręczone dzieciom upominki świąteczne.
LUTY
I. Walentynki w świetlicy! Wiersze, życzenia, laurki walentynkowe Mój najlepszy przyjaciel Rozwijanie koleżeństwa i przyjaźni -„Najbardziej na świecie kocham…
II. Gry i zabawy muzyczno – ruchowe. Dzieci doskonalą umiejętności współpracy w grupie, rozwijają koncentracje uwagi i koordynacji ruchowej oraz rozwijają wyobraźnie przestrzenną.
MARZEC
I. Zgodnie z tradycją z okazji Dnia Kobiet chłopcy złożyli życzenia i wręczyli upominki. Podczas zajęć poznaliśmy bliżej postacie sławnych Polek różnych epok. Następnie rozegraliśmy turniej w tenisa stołowego , w Cybergaja oraz w różne gry planszowe.
II. Recepta na nudę- sposobów spędzania czasu wolnego. Co robię po szkole . Kształtowanie umiejętności racjonalnego wykorzystania czasu wolnego.
III. Dzień Recyklingu w świetlicy miała miejsce radosna twórczość własna z wykorzystaniem materiałów recyklingowych. Dzięki wyobraźni naszych dzieci powstały motyle i dżdżownice (może zachęcą wiosnę, by śmielej do nas przyszła?), Zabawa była przednia!
IV.W marcu jak w garncu – luźne wypowiedzi dzieci – cechy charakterystyczne marcowej pogody, jej zmienność – praca w grupach. Zwiastuny wiosny: ptaki, rośliny, zwierzęta – rozmowa kierowana. Odgrywanie scenek darmowych pod hasłem: „Spotkanie dwóch panien – Wiosny i Zimy”. Tworzenie pierwszych wiosennych kwiatów – kreatywne pomysły dzieci – praca zbiorowa.
V. Tradycje Wielkanocne! Zapoznanie z tradycjami i obrzędami wielkanocnymi (święcenie palemek, malowanie pisanek, świąteczne śniadanie) na podstawie tekstu „ Wielkanoc na wsi” Nauka piosenki pt. „ Pisanki”. Poznanie nazw jaj wielkanocnych (kraszanki, pisanki, skrobanki, malowanki, naklejanki). Prace plastyczne – wirujące pisanki i koguciki oraz kurczaki z butelek. Szukanie i czytanie ciekawostek na temat Świąt Wielkanocnych w czasopismach . Dzieci wykonywały i wysyłamy kartki świąteczne do najbliższych. Utrwalenie piosenki „ Pisanki”. Kolorowanie obrazków świątecznych, dekoracja sali. Na wielkanocnym stole. Quizy i zagadki wiosenno-wielkanocne.